Αρχική » ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ » ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

Τομέας δραστηριότητας: Επικοινωνία Ημερομηνία δημοσίευσης αγγελίας: 09-08-2017

Πόλη: Θεσσαλονίκη
Περιγραφή θέσης εγασίας: ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
Επίπεδο θέσης: Σπουδαστές και Απόφοιτοι
Διάρκεια: Εως να καλυφθεί
Είδος απασχόλησης: Αορίστου χρόνου
Απαραίτητα προσόντα: Desired skills and minimum experience qualifications: Excellent knowledge of Java SE, MySQL • Good knowledge of Java EE Architecture and Enterprise Web applications (servlets, EJB Architecture etc) • Experience with Enterprise Frameworks such as Spring • Experience on at least one persistence framework (JPA, Hibernate, etc) • Solid understanding of object oriented programming and design patterns • Good knowledge of AJAX, HTML5, CSS3 and AngularJS or equivalent JavaScript Framework • Strong background in Web Services (REST, SOAP, JSON) Personal Characteristics: • Strong analytical and problem-solving skills • Ability to work independently and also as part of a team • Excellent interpersonal and team building skills • Highly self-motivated and methodical, with attention to detail
Προαιρετικά προσόντα: Desired Qualifications: • University Degree in Computer Science or other relevant field • Familiarity with unit testing and continuous integration best practices • Experience in Zend Framework, Spring, Maven, TeamCity, JIRA is a plus • Knowledge SOA principles • Experience in Linux or UNIX OS • At least 2 years of experience in Java
Προσφέρονται: • Competitive salary, according to experience and qualifications • A modern, informal and friendly working environment • Opportunities for further professional growth in a continuously expanding company

Στοιχεία επιχείρησης

Επωνυμία επιχείρησης: Apifon SMPC
Περιοχή επιχείρησης: Θεσσαλονίκη
Τομέας δραστηριότητας: Επικοινωνία
Αντικείμενο εργασιών: Apifon is the creator of a market-leading cloud platform for enterprise messaging services.
Ειδικότητες που απασχολούνται: ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
Αποδοχή βιογραφικών:

    Περισσότερες αγγελίες από Apifon SMPC